Dordrecht, Netherlands

Op bezoek bij Javed in het AZC ‘s-Gravendeel

Javed vluchtte in 2020 uit Pakistan Fokko van der Straaten
Gezellig met je buren bij elkaar komen voor een kopje koffie of een bbq en elkaar zo beter leren kennen. Dat is het idee achter de Burendag, een initiatief van het Oranje Fonds en Douwe Egberts. Ieder jaar wordt het op de vierde zaterdag van september gevierd. Afgelopen zaterdag was het zover. Bijzonder deze keer was dat ook verschillende opvanglocaties voor asielzoekers hun deuren hadden opengezet. Wij namen een kijkje in het AZC in ‘s-Gravendeel.
Marjolein Vos | Fokko van der Straaten | 25 september 2023 11:12 | Aangepast op 25 september 2023 11:12
“Het idee is om in contact te komen met onze buren en natuurlijk elkaar te leren kennen”, legt Ali Honar uit. Hij is ooit gevlucht uit Iran en nu locatiemanager van het AZC. “We geven rondleidingen aan bezoekers en vertellen wat het COA doet, wat de opvang betekent en en wie onze bewoners zijn."

In het Asielzoekerscentrum wonen mensen tot hun asielprocedure is afgerond. De locatie in ‘s-Gravendeel is sinds december 2021 geopend. Vorig jaar is besloten om de opvanglocatie in ieder geval nog 5 jaar open te houden. En te kijken of het zelfs mogelijk is om uit te breiden naar 500 opvangplekken.
Op het terrein van het AZC is plek voor 500 asielzoekers Fokko van der Straaten
In totaal wonen nu asielzoekers van 18 verschillende nationaliteiten op het park. Eén van hen is Javed. In 2020 vluchtte hij uit Pakistan, waar hij gevaar liep omdat hij christen is. Hij is blij met zijn tijdelijke woning, maar het voelt toch een beetje alsof hij op vakantie is. “Maar de reden waarom we hier zijn is niet goed. Ik ben hier niet op vakantie en dat geldt ook voor alle andere bewoners hier”, legt hij uit. “We zijn hier allemaal met een speciale reden. We zijn aan het wachten op een vergunning om hier in Nederland te blijven en hopelijk breken er betere tijden voor ons aan.”
Javed probeert in Nederland een leven op te bouwen door zo snel mogelijk de taal te leren Fokko van der Straaten
Javed vult zijn dagen met taallessen die in het AZC gegeven worden. Sinds kort is er ook een proef gestart waarbij asielzoekers gekoppeld worden aan vrijwilligerswerk en dat heeft al succesvolle matches opgeleverd. Zo zijn er mensen aan de slag in de pluktuin, bij evenementen en sportverenigingen.

Benieuwd hoe bezoekers reageren? Je ziet het in onze reportage. Aanstaande donderdag in het ons programma Eilandleven zijn meer verhalen van de bewoners van het AZC te zien.

Meest gelezen

Dordrecht geniet van Koningsdagoptreden van Nielson en Douwe Bob

Erik van Krimpen | Redactie Streek 56 | 26 apr 2025 16:51

Lees ook

Nieuw azc komt eraan: gemeente verleent vergunning

De gemeente Dordrecht heeft dinsdag de vergunning voor een nieuw asielzoekerscentrum aan de Dordtse ...

Opvang asielzoekers in De Meent doorgeschoven naar 2026

De gemeente Papendrecht wil het opvangen van asielzoekers in winkelcentrum De Meent uitstellen naar...

COA neemt verantwoordelijkheid over van noodopvang De Reling

Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft sinds begin dit jaar de exploitatie van De Relin...

Gemeenteraad Hendrik-Ido-Ambacht verlengt opvang asielzoekers en Oekraïners

De gemeenteraad van Hendrik-Ido-Ambacht heeft maandag 3 februari 2025 besloten de opvang van Oekraïn...

Mogelijk asielopvang in voormalig gemeentekantoor Hoornaar

Het voormalige gemeentekantoor in Hoornaar wordt mogelijk een asielopvanglocatie. Het Centraal Orgaa...

Nachtwinkels in aantocht: niet alleen snacks, ook fruit in de schappen

In de nacht naar de supermarkt: in Dordrecht kan het nu niet, maar daar komt wellicht verandering in...