Dordrecht, Netherlands

Streefkerkse kaasmakers winnen prijs met hun lokale 'Buurenkaas'

Booij Kaasmakers uit Streefkerk heeft een prestigieuze Platinaprijs gewonnen tijdens een landelijke kaasverkiezing. Er werd gewonnen in de categorie 'kaas van de zuivelbereider met toevoeging'.
Redactie Streek 56 | Tristan Kans | 26 maart 2025 12:30 | Aangepast op 26 maart 2025 12:22
De winnende kaas, Buurenkaas Geit Mediterraan, kreeg maar liefst 97 van de 100 punten. Tijdens het kaasconcours, dat wordt georganiseerd door de 'Bond van Boerderijzuivel­bereiders' worden de deelnemende kazen beoordeeld op basis van geur, smaak, uiterlijk, mondgevoel en doorsnede. De kruiden en kaas moeten perfect in balans zijn en laat dat nou precies zijn wat de keurmeesters proeften bij de ambachtelijke geitenkaas uit Streefkerk.

Een traditioneel bedrijf
Marijke Booij, de huidige eigenaresse van het bedrijf, legt uit waarom de kaas zo bijzonder is: "Het zijn heel veel kleine factoren die samen het verschil maken. De melk moet van topkwaliteit zijn, de dieren moeten gezond zijn, en het voer moet goed zijn. Gelukkig hebben we hier prachtige weilanden, wat ook een bijdrage levert. Bij elk stapje van het proces gaat er veel aandacht en vakmanschap in."

Dit vakmanschap is volgens Marijke een cruciaal onderdeel van het succes, maar ook een beetje geluk hoort erbij: "Als alles goed gaat, en je hebt misschien een beetje geluk, kan zo’n prijs het resultaat zijn."

Eerbetoon aan samenwerking
De prijswinnende Buurenkaas heet niet voor niets zo. Bij de productie wordt intensief samengewerkt met boeren uit de Alblasserwaard. Booij: "Wij halen de melk bij Geitenfarm Hoeve Zomerlust verderop aan de weg. Ze leveren elke dag prachtige melk, en wij maken daar de kaas van. Deze prijs is ook voor hen, maar ook voor Kaashandel Remijn, die de winnende kaas heeft gerijpt."

Het resultaat van deze gezamenlijke inspanningen is in de boerderijwinkel in Streefkerk, de webshop, op de Rotterdamse Oogstmarkt en in diverse kaasspeciaalzaken verkrijgbaar.

Familieverhaal
De geschiedenis van Booij Kaasmakers gaat terug naar de vijftiger jaren, toen de focus van het bedrijf verschuift van veehouderij naar het maken van boerenkaas. Dit gebeurde onder leiding van Marijke's ouders, Martien en Betsy Booij. Betsy, nu 75 jaar oud, blikt terug op de start van het bedrijf: "Ik had verkering met een buurjongen, Martien. In 1973 trouwden we, en in 1974 kreeg ik mijn eerste kind."

Het combineren van gezin en werk was echter geen gemakkelijke taak, dus Martien bedacht een plan voor Betsy om thuis aan de slag te gaan. "Ik werk gewoon graag," vertelt Betsy. "En er werd in mijn familie wel eens kaas gemaakt. Dat leek me een leuk idee, dus zijn we samen naar een kaas cursus gegaan. Zo hebben we de kaasmakerij weer opgezet."

Dit bleek een succesvolle beslissing, want inmiddels, meer dan 50 jaar later, wint het bedrijf prijzen voor hun ambachtelijke producten.

Trots op de familie, trots op de kaas
Betsy kijkt met trots terug op het succes van de kaasmakerij en de recente Platina Award, hoewel ze niet alleen betrokken was bij het maken van de Buurenkaas: "Het is altijd leuk als mensen zeggen dat je de beste bent van Nederland. Het is een eer om te horen, maar ik heb het niet alleen gedaan. Het team van kaasmakers heeft de mooie kaas gemaakt, en daar geniet ik van."

Bekijk hieronder de reportage over de kaasmakers:

Meest gelezen

Lees ook

Gek van kaas: deze familie zit al zeven generaties in de zuivel

Waar komt ons eten eigenlijk vandaan? Halen we veel producten van ver, of kopen we bewust lokaal get...